Virová vsuvka

rpt
dne @ číslo 31

Většinou se nevyjadřuju k aktuálním událostem, ale v případě šílenství kolem tzv. koronaviru udělám politováníhodnou vyjímku.

Tento blog se věnuje spíš abstraktním tématům a slouží mi spíš jako záznamník prvotních principů, ale občas i realita přinese něco, co stojí za zaznamenání. Nicméně abstraktní rovinu tak úplně neopustím.

Média

Média jsou zlo, to není nic nového pod sluncem. Proč? Ponechám-li tentokrát stranou již probíraný fakt, že média nejsou ideologicky neutrální, zůstává ještě druhý důvod: senzacechtivost.

Příjmy a tedy i živobytí médií závisí na tom, že vzbudí u čtenářů emoce. Emoce prodávají, pravda je druhořadá. Strašení nebo chlácholení, případně strašení a chlácholení zároveň, to je funkční modus operandi.

Je téměř jedno, zda jde o tzv. seriózní média nebo ne. Ta seriózní pouze používají formu přijatelnější pro vzdělanější lidi, více citují domnělé či skutečné experty, ale motivace a modus operandi se nemění.

Proto nemám pražádnou úctu před tzv. svobodou slova. Považoval bych za zajímavý sociologický experiment postavit ke zdi všechny pisálky, jejichž předpověď ohledně koronaviru by se nepotvrdila.

Další symptom je snaha médií neustále poukazovat na to, že Čína je totalitní stát, zatímco my jsme svobodná demokracie, a proto my (rozuměj Západ) nikdy nelžeme, zatímco Číňané (případně Rusové, doplň dle svého seznamu) lžou neustále, my jsme kompetentní, zatímco Číňané jsou nekompetentní atd. Na zvrácený charakter médií už jsem poukazoval. Dle médií jsou totalitní zejména ty vlády, které se snaží vykonávat určitý dozor nad médii. Zloděj, co křičí, nechte zloděje na pokoji? Pokud je pravda, že média jsou zlo, není naopak skutečným úkolem vlády chránit obyvatelstvo před chorobným vlivem mediálního molocha? A to nejsem žádný fanda moderního státního leviatana, ani v podobě totalitní čínské státní byrokracie, ani v podobě euroamerické semitotalitního komplexu „svobodných“ institucí.

Silnice zvrácená technologie?

Luke Smith nedávno zveřejnil video, kde kritizuje silnice. Nejen kvůli viru, který umožnily dopravit až k nám, ale i kvůli dopadům, které tato technologie má na lidský život.

Lidé jsou víceméně předurčeni žít v relativně malých komunitách. Moderní dopravní technologie, jež člověku umožňují rychlejší a levnější dopravu na vzdálená místa, prodražují život v mnoha jiných ohledech. Auto dnes není otázka volby, ale nutnosti. Nejbližší koloniál už není pár kroků, ale pár kilometrů, neboť Lidl je sice levnější, ale je nutné se tam dopravit autem. Za auto se musí platit, za pojištění se musí platit, za silnice se musí platit. Takže, je Lidl skutečně levnější? Je McDonald skutečně levnější než vesnická hospoda? Atd. Apod.

Přehnané? Možná, ale stojí za to se zamyslet, co nám nová dálnice vezme, než ji začneme stavět. Tam, kde bydlím, je zrovna tohle kámen úrazu, neboť dálnice na jih se zde má stavět za několik málo let.

Luke odpovídá všem nespokojeným s laxním českým přístupem, kteří se ohánějí neplněním mezinárodních závazků, protože Rakousko už má své dálnice do Česka hotové, zatímco my nikoliv. Jsou opravdu mezinárodní závazky důležitější než závazky vůči místním? Pro koho se vlastně tyhle dálnice stavějí?

Statistika nuda je

Zpátky k naší neobvyklé jarní chřipce. Jeden z mých oblíbených blogů provozuje jistý William M. Briggs, náboženstvím katolík a profesí statistik. Už dlouho kritizuje statistické základy novodobého náboženství zvaného člověkem způsobené globální oteplování, pardon, klimatická změna. Mimo jiné.

Protože se 20 let zabývá statistikou v oboru zdravotnictví, považuju ho za člověka, který má (narozdíl od jiných) k problému nákazy skutečně co říci. Stuart Hample, hlavní hrdina filmu Pane, vy jste vdova! tvrdil, že hvězdy nelžou. O tom sice pochybuji, pravdivější by bylo říci, že čísla nelžou, ale čísly se ohání kdejaký pisálek, takže to, co potřebujeme, je nějaká hodnověrná prezentace a interpretace čísel.

Malinko čísel

A protože důvěryhodný Briggs nepanikaří, ani já nepanikařím. Tato loď (Diamond Princess) je realistický model, jak se vir šíří a jak nebezpečný je. Na palubě 3770 duší, z toho 712 případů nakažení a 7 úmrtí. To je patrně nejhorší možný případ, protože ti lidé byli spolu několik týdnů, měli společnou klimatizaci, jídlo atd. Převedeno na procenta, 19% populace onemocnělo, 1% ze všech nemocných a 0,18% z celkového počtu nemoci podlehlo.

Čísla z dřívějšího Briggsova článku ze 17.3. z města Wuhan, kde epidemie vznikla. Budu trochu zaokrouhlovat. Město má 11 až 19 milionů obyvatel (město, případně město a okolí). Případů nakažení bylo v té době necelých 50 tisíc. To je 0,25% až 0,46% z celkového počtu obyvatel. Na věčnost kvůli viru odešlo necelých 2500 osob, tj. 0,01% až 0,02% z celkového počtu a téměř 5% z počtu nakažených.

Ale jak známo, statistika nuda je, takže více sluchu bude patrně přáno těm, co tvrdí, že se nakazí 80% světové populace. Samozřejmě nejhorší scénář, který sice nenastane, ale do éteru to stejně vypustíme, že? Pánové experti. A to zapomněli na ten úplně nejhorší scénář: všichni se nakazíme a budeme to chytat furt dokola, až všichni do jednoho chcípnem.

Vlády a COVID-19

Každopádně vlády působí poněkud bezradně a vypadá to, že víceméně opisují jedna od druhé. Jako nejbezpečnější se jeví něco dělat, aby média posléze neobviňovala politiky, že nedělali nic. Takže pozorujeme plynulý proud neustále přitvrzujících nařízení a opatření, která začínají připomínat stanné právo.

Přinejmenším v USA se už objevila stupidní formulace „když to zachrání jediný život…“ Proč nezakázat automobily? To by záchránilo životů mnohem víc, géniové. Courtesy W. M. Briggs, z jehož blogu jsou informace z tohoto odstavce.

Stanné právo šíření viru asi zastaví, to je pravda. Na druhou stranu to taky zastaví podnikání těch nešťastnníků, které mají hlouběji do kapsy a nemusí mít dostatečné rezervy, aby se zmátořili. Aspoň že Babiš slíbil odložit daně, když už je úplně nezrušil.

UPDATE 24. 3. 2020

Donald J. Trump na Twitteru 9. března 2020:

Takže minulý rok zemřelo 37.000 Američanů na běžnou chřipku. To znamená v průměru 27.000 až 70.000 za rok. Nic se nezavírá, život & ekonomika běží dál. V této chvíli je 546 potvrzených případů nakažení koronavirem a 22 úmrtí. Přemýšlejte o tom!

UPDATE 4. 4. 2020

Nosit roušky a mýt si ruce je přiměřená reakce. Zavřít obchody a neustále prodlužovat dobu zákazu? Je to opravdu nutné? Ano, čísla rostou, ale strašidelné předpovědi se nenaplňují.

Kolegyně zmínila zajímavou věc. Někdy v listopadu loňského roku prodělali s manželem něco, co považovali za silnou chřipku — vysoké teploty, celková slabost, kašel. Dnes se to jeví trochu jinak. Hovořila také s řadou lidí ze zdravotnictví a ti zaznamenali na podzim výskyt chřipek s jiným průběhem, případně zvláštní zápaly plic apod. Byl to COVID-19? Je docela dobře možné, že Číňané věděli a nic neřekli. Je možné, že sami nevěděli.

Komentátor Nulle Terre Sans Seigneur pod Briggsovým článkem poukazuje na jisté okolnosti, které v současné záplavě hororových příběhů poněkud zanikají. Jednou z nich je fakt, že poměrně vysoké procento nakažených je z nemocnic, pacientů i zdravotnického personálu. Čísla ze Španělska v danou chvíli ukazovala, že ze všech nakažených tvoří 14% zdravotnický personál, což je dvojnásobek italského počtu. Příčinou je nedostatečná ochrana a to, že pacienti s COVID-19 přijdou do kontaktu s ostatními pacienty. Druhá okolnost je skutečný počet nakažených. Holandská studie na lékařském personálu ukázala, že většina nakažených měla jen lehký průběh nemoci a nadále normálně pracovala. Nabízí se otázka, kolik případů nebylo a není vůbec zjištěno. A to jsou pouze aktivní infekce, teprve další výzkum ukáže, co lidé s funkčními protilátkami. Z toho plyne držet se od nemocnic co nejdál!

Další zajímavou informaci poskytuje studie, která tvrdí, že existují robustní statistické důkazy, že zvýšení teploty o 1°C redukuje přenos o 13%. Do července poklesne přenos koronaviru o 43% na severní polokouli a naopak vzroste o 71% na jižní polokouli. Vláda má dilema: zavřít občany doma nebo je vyhnat na procházku při sluníčku!

A nakonec je tu případ Spojeného království, kde může být skutečná úmrtnost nižší, než se tvrdí, kvůli způsobu, jakým se vedou záznamy. Když někdo v UK zemře na nějakou nakažlivou respirační chorobu, obvykle se to nezaznamenává, pokud nejde o nějakou vzácnou nemoc. Testování na chřipku a jiné sezónní nemoci se neprovádí. COVID-19 byl zařazen mezi vzácné či zaznamenáníhodné nemoci (narozdíl od chřipky), což znamená, že pozitivní nálezy se musí uvádět a smrt následkem COVID-19 také, i když to není běžná praxe u nemocí tohoto typu.

Jedním z možných závěrů je, že virus může být mnohem rozšířenější a tím pádem mnohem méně nebezpečný, než to nyní vypadá.

UPDATE 8. 4. 2020

Nulle Terre Sans Seigneur alias Nigel Carlsbad se rozhodl přenést své výzkumné aktivity týkající se koronaviru na svůj blog, místo aby dlouhými vstupy zabíral komboxy jiného bloggera. Trochu škoda, jeho výlety do historie mě zajímaly víc, ale třeba se k nim ještě vrátí.

V tuto chvíli si vzal na paškál COVID-19 a není to špatné čtení. Jeden z webů, ze kterých čerpá: https://swprs.org/a-swiss-doctor-on-covid-19/

W. M. Briggs se domnívá, že peak přichází, alespoň v USA. Tak uvidíme. Každopádně hlas rozumu, i když mám dojem, že korona-skepticismus začíná být na vzestupu obecně. Lidé, se kterými jsem v poslední době mluvil, byli více či méně skeptičtí. Nesleduju zprávy z výše uvedených důvodů, ale je možné, že sedmá velmoc změnila nebo mění názor a narativ.

UPDATE 15. 5. 2020

Opatření se pomalu rozvolňují. Například mše svatá je už asi 2 týdny povolená při nižším počtu osob.

Každá země je na tom trochu jinak, ale zajímavý je případ Spojených států, které mají největší počet nakažených, což je poněkud zvláštní v zemi, která zavedla velmi přísná opatření (lockdown atd.) a medicínu má na nejvyšší úrovni na světě. Dobrý článek na toto téma má opět William M. Briggs. Celkově vzato, koronavirus v Americe má politický kontext. V jedné rovině je to boj mezi Demokraty a Trumpem (Demokraté stále nemají vhodného protikandidáta). V jiné rovině je to určitý projev rozhořčení západního člověka, že některé věci prostě nemají politické řešení. Jakoby člověk měl nad přírodou absolutní kontrolu a věci jako epidemie byly pouhým politickým selháním. Tolik Briggs.

Kromě toho se zdá, že je zřejmě mnohem více nakažených, to znamená, že virus je mnohem méně nebezpečný než to vypadalo. Opěz odkazuji na Briggse, který pravidelně každé úterý aktualizuje své příspěvky k případu koronaviru.

U toho asi skončím. Příliš mě toto téma nezajímá. Je mi fuk, co píšou média. Je mi fuk, co říkají politici a která země lže o číslech. Většinu takových zpráv přecházím jako propagandu liberálních médií, které nevynechají žádnou příležitost, aby si rýply do tzv. autoritativních režimů. Propaganda může mít i reálný základ, tj. vlády mohou lhát a lžou, ale pořád zůstává propagandou. Svůj názor na média jsem nezměnil. Jak už jsem tu mnohokrát psal, demokracie vs autoritářství je falešný protiklad, každá vláda vládne autoritativně a opatření kolem koronaviru tuto skutečnost potvrzují. Vlády vládnou, lidé poslouchají, ať už si říkají poddaní nebo občané. Lidé lžou, občané i vlády lžou. Takový je žalostný stav světa, se kterým těžko něco naděláme. Život jde dál.