Technická poznámka na úvod

rpt
dne @ číslo 1

Technická stránka soukromého blogování, současný stav internetu a co z toho plyne.

Poděkování

Tyto stránky jsou generovány pomocí sblg(1), lowdown(1)make(1). Světu jsou prezentovány prostřednictvím httpd(8)acme-client(1). Můj dík patří jejich autorům za to, že jsou ochotni psát otevřený software (open source). V tomto případě jde o SW napsaný především pro OpenBSD, můj oblíbený operační systém, který používám jako server i desktop. Rád bych také poděkoval OpenBSD Amsterdam, jejichž služby využívám, za jejich podporu projektu OpenBSD. Poslední, ale nikoliv nejméně důležitý, komu patří můj dík, je Roman Zolotarev, bez jehož návodů bych nedal tento web dohromady.

Proč používat obskurní programy, které se spouštějí z příkazové řádky? Stejného výsledku bych mohl dosáhnout s jiným SW, který běží na nějakém běžném operačním systému, např. Windows. Existují generátory statických stránek jako Jekyll nebo Hugo. Existují webové služby jako Wordpress nebo Medium, kde lze během pár hodin zprovoznit profesionálně vypadající i fungující webové stránky, firemní prezentace a blogy. Proč investovat mnoho hodin studia a úsilí do vytváření webu, který se co do vzhledu i funkcionality nevyrovná výše zmíněným programům či službám?

Minimalismus

Aneb co je malé, to je hezké.

Minimalismus znamená redukci nadbytečného. Život i umění se staly příliš komplikované, je nutné zjednodušovat, jít na dřeň věcí, s minimem vyjádřit maximum. Jako estetické hnutí mě minimalismus moc nezajímá, ale kromě estetična je tu i stránka praktická. Jednoduchost a kontrola, k tomu minimalismus směřuje a to současný internet či spíše jeho uživatelé potřebují.

Internetové baroko

Současný internet prožívá své „barokní“ období. Webové stránky jsou přehlcené funkcemi, vychytávkami, službami a estetickými cingrlátky. Tvoří je profesionálové, jejich design je dokonalý, ale poněkud chladný. Vytratil se určitý amatérismus, který dominoval počátkům internetu v devadesátých letech, což je trochu škoda.

Převažují stránky generované dynamicky, tj. za běhu při návštěvě serveru. Takhle funguje třeba Wordpress. Má to své výhody: možnost interakce se návštěvníkem webu v reálném čase, napojení nejrůznějších programů vykonávajích nejroztodivnější funkce a, mimo jiné, uploadování cookies a ještě horších věcí do počítače návštěvníka. To je poměrně hodně muziky na to, že internet původně vznikl jako médium pro sdílení pouhého textu.

Nabízí se otázka, proč bych měl, u všech všudy, používat dynamicky generované stránky Wordpressu pro zobrazení pouhého textu? Koneckonců dynamický obsah má i své nevýhody: dlouho se načítá, zejména když chce stránku navštívit větší počet návštěvníků, vyžaduje silný HW, za který se musí hodně platit. Pokud je služba zdarma, je to patrně ještě horší, neboť kde se za zboží neplatí, tam je zbožím zákazník. Byznys se soukromím lidí se pohybuje v řádech stamilionů dolarů.

Dva soubory

Na zobrazení textu ve formě článku, jako je tento úvodník, stačí 2 textové soubory o velikosti několika kilobajtů: HTML a CSS. Stažení těchto souborů ze serveru je pro browser otázka okamžiku. Říká se tomu statické stránky a v současnosti tento přístup zažívá jistý boom, protože mnoho lidí už bylo otrávených stavem současného internetu. Jenže boom je příležitost vydělat, takže se všichni opět předhánější v nabídkách funkcí, vychytávek a cingrlátek. Kdo ví, kde to zase skončí. Statické stránky jsou možná jednoduché, ale nástroje na jejich vytváření už dávno nikoliv.

A tak se řídím heslem: co si člověk neudělá sám, to (ať radši) nemá. Mohu si to dovolit, jsem amatér. Preferuju jednoduchý vzhled. Nepotřebuju analýzy návštěvnosti a jiné vychytávky Wordpressu. Proto výše zmíněné jednoduché nástroje, které mi umožňují naprostou kontrolu nad obsahem i vzhledem. Jednoduchost ale neznamená snadnost. Mohu vygenerovat kompletní blog během chvilky pomocí jediného příkazu. Vyladit to do této podoby nebylo zcela jednoduché a pár dní to trvalo. Zase jsem se přitom spoustu věcí naučil.

Open source

Open source software má své výhody.

Větší počítačová gramotnost je jednou z nich. Pokud člověk nechce pouze kupovat hotový produkt, ale chce být jeho autorem, musí se naučit sem tam něco hacknout. Narozdíl od proprietárního softwaru je otevřený software pro hackování plně k dispozici.

Open source a minimalismus jdou dobře dohromady. Projekty jako suckless jsou toho dokladem. Je snadnější hackovat malé prográmky než software s miliony řádek. Menší programy obsahují méně chyb, ty se snadněji odhalují a celkově je používání takového softwaru bezpečnější a rychlejší.

Tady seznam zdaleka nekončí, nicméně k tématu open source se vrátím jindy.

Závěr

Tento blog je poloveřejný: mohou ho vidět všichni, ale protože ho neinzeruju na tzv. sociálních sítích, zavadí o něj pouze náhodný návštěvník nebo ten, komu o něm řeknu. Je to dobrá platforma k prezentaci témat, která jsou při běžné konverzaci příliš citlivá, složitá nebo nudná. Nebo všechno dohromady. Přesně jako tento úvodník.

Diskuzní fórum pod články je nad rámec tohoto projektu, ale kdo mi chce sdělit něco zajímavého k probíraným tématům, níže je uvedený email. Zveřejním, co uznám za vhodné.

Pro automatický odběr novinek slouží Atom Feed.